İPhone Xs ve Xs Max İçin Youtube HDR Desteğini Getirdi

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


İPhone Xs ve Xs Max İçin Youtube HDR Desteğini Getirdi

Youtube, İphone Xs ve Xs Max kullanıcılarının mağdur olmaması için platforma HDR desteği getirdi. Apple, Youtube’ nin kendi tercihi olan kodekleri kullanmamaktadır. Bu durum ise son dönemde satışa sunulan İphone’ lerde ikinci seviyede youtube tecrübesi alınacak anlamını taşımamaktadır. Bu konu üzerine Youtube yeni bir güncelleme yaparak kullanıcılarına İphone Xs ve İphone Xs Max için HDR desteği getirmiştir.

İphone Xs ve İphone Xs Max modelleri satışa sunulduğundan bu yana kullanıcılar Youtube’ da yüksek kalitede ki videoları izleyemedikleri konusunda şikâyet belirttiler. İphone’ lerin satışa sunulduğu süreçte HDR desteğinin olmadığı Youtube’ ın kullanıcılarının da şikâyetlerini dikkate alarak bu özelliği eklemesi çok zaman almadı.

Youtube HDR desteğini yeni İphone Xs ve İphone Xs Max modellerinin çıkışına yetiştirememiş ve buna bağlı olarak bu destek bu cihazlarda yer alamamıştı. Kullanıcıların şikayetleri üzerine Youtube’ nin kısa sürede İphone’ lere HDR desteğini eklemesi üzerine İphone kullanıcıları HDR desteğinin sağladığı videolarda canlı renklerden ve daha geniş renk yelpazesinden faydalanabilmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar.

Signature Device Uygulaması

Youtube, Ağustos ayında yapmış olduğu bir duyuru da en iyi tecrübeyi hangi telefonlardan alacağı hakkında bilgi veren ÜDC( Üst Düzey Cihaz) programını kullanıcılarına sunduğunu açıkladı. Şimdilik cihazlar içerisinde sadece Android cihazlar yer almaktadır. İphone markaların ise üst düzey cihaz sınıfında yer alabilmesi için VP9 kodeği hariç bütün gereksinimleri karşılamaktadır.

VP9 kodeği, yüksek çözünürlük içeren videolar için daha düşük bant genişliği gerektirmektedir. Fakat İOS, Apple, macOS veya Apple Tv bunu yapmamıştır. Bunun sonucunda da Apple TV 4K dahil Apple’ ın nerdeyse tüm cihazları maksimum 1080 çözünürlükte bir görüntü sunmaktadır.

Youtube Ağustos ayında çıkardığı Signature Device uygulaması ile birlikte video izleme konusunda en iyi deneyimi sunan akıllı telefonların ön planda yer almasına olanak tanımıştı. İphone cihazlar bu uygulamayı kullanabilmek için VP9 kodunu karşılamamalarından dolayı yararlanamamaktadırlar. Buna nazaran İphone Xs ve İphone Xs Max kullanıcıları Youtube üzerinden video izlerken en fazla 1080 çözünürlüğünü kullanabileceklerdir.
 

Yorumlar