.htaccess Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


.htaccess Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Web servislerinin yapılandırması için kullanıcılarına kolaylık sağlayan .htaccess, web sitesinde bulunan kodlar sayesinde birçok işlemin gerçekleştirilmesine yardımcı olan bir dosyadır. Sitelerinde hataları, parola korumalarını, yönlendirmeleri ve daha birçok işlemleri gerçekleştirmek isteyenler için sorunsuz bir şekilde hizmet sunan. htaccess, güvenilir dosya hizmeti sayesinde kullanıcılarının işini kolaylaştırmaya devam ediyor. Özellikle web sitelerinde bulunan dosyalara farklı bir yerden ulaşmak isteyenler için güvenilir hizmet sunan . htaccess dosyası sayesinde artık dosyalara erişmek ve gerekli izinleri vererek üzerinde işlemler yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle nerede olursanız olun istediğiniz zaman. htaccess dosyasını kontrol ederek dosyalarınızı koruma altına alabilir ve dosyalarınıza başkalarının erişmesini engelleyebilirsiniz..htaccess Dosya Oluşturma

Gün geçtikçe sıkça kullanılmaya devam eden ve kullanıcılarına sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde en gözde paneller arasında yerini alan cpanel, üzerinde .htaccess oluşturmaya izin vermektedir. Bu sayede dosyalarınızın güvenli daha çok koruma altına alarak başkalarının bilgilerinize erişimini kısıtlayacaksınız. Cpanel üzerinde .htaccess dosyası oluşturmak için öncelikle, cpanel giriş bilgileri ile birlikte giriş yapılmalıdır. Ardından panelin üst kısmında bulunan Dosya Yöneticisi butonuna tıklanılmalıdır. Daha sonra ise dosya oluştur yani +dosya butonuna tıklanmalıdır. En son olarak oluşturulmak istenilen dosyanın adı yazılmalıdır. Hızlı adımlarla yapılan dosya oluşturma işlemi sayesinde dosya oluşturmak ve yönetim altına almak daha kolay hale gelmiştir.

.htaccess Dosyasını Görünür Hale Getirme

Cpanel sayesinde artık Linux kullanıcıları işlemlerini pratik bir şekilde yaparak kendilerine zaman ayırmaktadırlar. Özellikle .htaccess dosyası oluşturmak isteyenler için hızlı bir şekilde dosya oluşturma hizmeti sunan panel, güvenilirliğini kanıtlayarak diğer panellere karşı yarışmaya devam etmektedir. Oluşturulan .htaccess dosyasını görünür hale getirmek isteyenler için yapılması gerekenler oldukça basittir. Öncelikle kullanıcılar cpanele giriş yaparak dosya yöneticisi butonuna tıklamalıdırlar. Daha sonra, panelin üst kısmında bulunan ayarlar butonuna tıklanmalı ve ekrana gelen gizli dosyaları göster butonuna tıklanmalıdır. Yapılan işaretleme sonuncuda kaydet butonuna basarak gizli olan dosyaları artık görünür hale getirmiş olacaksınız. Bu hizmet sayesinde dosyalarınızı istediğiniz zaman görünür hale getirebilirsiniz.
 

Yorumlar