GOOGLE ÖZGÜN İÇERİĞİ NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


GOOGLE ÖZGÜN İÇERİĞİ NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

Özgün içerik, kişinin konuya ilişkin tamamıyla kendine ait cümleleri bir araya getirerek hazırladığı içeriklerdir. İnsanlar arasında farklı tanımlarda yer bulsa da en doğru olanı kişinin kendine ait cümleleri kullanarak bir yazı dizimi hazırlamasıdır. Bazı internet sayfalarında görülüyor ki aynı içeriklere yer verilmiş. Bu ne Google’ ın ne de web sitesi sahiplerinin istediği bir durumdur. Bundan dolayı da günümüzde makale hazırlanırken dikkat edilen ve en çok önem verilen detay özgün yani benzersiz bir içeriğin hazırlanmasıdır.

Google bu konuya çok önem vermektedir. Bazı kişiler hazır, özgün hatta telif hakkı bulunan içerikleri kopyala- yapıştır yapıp veya aralarından birkaç cümleyi değiştirerek web sitelerinde yayınlanmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede hem web sitelerini içeriksiz bırakmamaya hem de Adsense üzerinden para kazanmayı hedeflemektedirler. Fakat Google bu durumun önüne geçmek için kendi alanında geliştirilmiş birçok çalışmaya yer vermektedir. Google, internet ortamına eklenen her türlü içeriği incelemekte, birbirinden ayırmakta ve iyi – kötü ayrımı yaparak kişilerin yerini belirlemektedir. Kendine özgü bir algoritma sistemine sahip olduğundan dolayı yüklenen içeriğin özgün olmasına, güncel bir içerik içermesine, iyi bir kullanıcıya sahip olup olmadığını analiz eder.

Özgün içerik kontrol araçları

Blog sayfası veya web sitesine sahip kişilerin en çok istedikleri şey arama motorlarında en üst sıralarda yer almaktadır. Bunu sağlamak için özgün içerik girişi yapmak çok önemlidir. Google kendi içinde içeriklerinize dair özgünlük kontrolü yaparak sizin hangi sayfada hangi sırada yer alacağınıza karar verir.

İnternet üzerinde özgün içerik kontrolü yapan siteler bulunmaktadır. Bu siteleri kullanarak hazırladığınız veya hazırlattığınız içerikleri kopyala- yapıştır şeklinde özgün olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İçeriklerinizi kontrol etme de kullanabileceğiniz, internet ortamında belli bir popülerlik kazanmış özgünlük testi yapan sitelere şu örnekleri verebiliriz:

Bu linkleri kullanarak içeriklerinizin özgün olup olmadığı kontrolünü yapabilirsiniz. Ücretsiz hizmet veren bu servisler sayesinde sitelerinize kopya içerik girmek zorunda kalmayacaksınız. Sizin için büyük avantaj sağlayacak bu sitelerden her zaman yardım alabilir ve Google ile özgün içerik konusunda dost kalabilirsiniz.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:

Yorumlar