GOOGLE İNDEX SAYFASI 404 HATASI NEDİR?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


GOOGLE İNDEX SAYFASI 404 HATASI NEDİR?

404 hatası, ziyaretçilerin web sitelerini ziyaret etmesi sırasında karşılaştıkları bir problemdir. Sunucu bağlantısı sağlanamadığı, tarayıcı tarafından sayfa yüklenemediği sırada bu uyarı karşınıza çıkar. Sunucu bulunamadı sorunu ile 404 hatasının nedenleri genel olarak aynı sanılmaktadır. Fakat aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Site sahipleri sık sık web sitelerinde 404 hatasının var olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Birden çok sebepten kaynaklı oluşabilecek 404 hataları nedeniyle Google tarayıcısı tarafından web sayfası açılamamaktadır. 404 hatasını kullanıcının aradığı sayfayı tarayıcı tarafından görüntüleyememesi olarak tanımlayabiliriz. Peki, 404 hatası nedenleri nelerdir? Genel olarak inceleyelim.
GOOGLE İNDEX SAYFASI 404 HATASI NEDİR.png GOOGLE İNDEX SAYFASI 404 HATASI NEDİR.png

404 hatası nedenleri

  • Web sitesinin URL’sinin değişmesi: Site sahipleri web sitelerini düzenlerken uygun olmayan web sitelerinin URL’lerini değiştirmek durumunda kalırlar. Fakat URL değiştirmek ile iş bitmiyor. URL değişimi yaptıktan sonra eski i URL’ yi yeni URL’ ye yönlendirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Google tarafından indexlenmiş ve kullanıcılarınızın sık sık ziyaret ettiği sayfanız sürekli olarak 404 hatası verir.
  • Seo eklentilerinizi değiştirmeniz: Web siteniz üzerinde seo eklentisi var ve diğer eklentileri de siteniz üzerinde denemek istediğinizden dolayı seo eklentilerini değiştirip sonuçları gözlemlemeye çalışıyorsunuz. Siz siteniz için en iyi eklenti seçeneğini bulmak için uğraşırken yaptığınız değişikler sizin açınızdan bazen avantaj bazen de dezavantaj oluşturabilmektedir. Bu açıdan eklentilerde değişiklik yaparken dikkatli ilerlemeniz gerekmektedir. Sitenizde bilerek veya bilmeyerek yaptığınız köklü değişiklikler sitenizi büyük zararlara uğratabilir. Kötü sonuçlar ile karşılaşmamak için öncelikle geniş çaplı araştırma yapın.
  • Etiket ve kategori değişikliği yapma: Siteniz üzerinde ki etiket ve kategorilerde değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Fakat yapmış olduğunuz değişiklikler sonrası yönlendirme yapmanız çok önemlidir. Aksi takdirde sitenizde sürekli 404 hatası yazısı ile karşılaşırsınız.
Yukarıda yer alan başlıca 404 hatalarının yanı sıra web sitesinin kaldırılması, sunucu dosyalarının yanlış veya eksik şekilde aktarılması, sayfanın bakım sürecine girmesi, sayfanın tamamen kapatılması ve dosyaların farklı şekillerde yeniden adlandırılması gibi nedenlerden dolayı web sitesinde 404 hatası ile karşılaşmanız mümkündür. Sitenizde 404 hatası ile karşı karşıyaysanız tüm bu nedenleri gözden geçirebilirsiniz.
 

Yorumlar