GOOGLE FORMLAR TÜRKÇE KAREKTER SORUNU

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


GOOGLE FORMLAR TÜRKÇE KAREKTER SORUNU

Google formlar hemen hemen her projede yer alır hale gelmiştir. Fakat en büyük problemi Türkçe karakter sorunu barındırıyor olmasıdır. Bu karakterler ğ, ş, ç, ü, i, ö harflerini barındırmaktadır. Girilen bu karakterler web sitesinde hatalı bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır. Girmiş olduğunuz bilgilerin doğru olması ve Türkçe karakter sorunu ile karşılaşmamak için font seçimini doğru yapmak gerekli ve hata vermeyecek fontlar eklemesini yapılmalıdır.
Türkçe karakter sorunu çözümleri

Türkçe karakter sorununun oluşmaması için Latin Extended desteği olan fontlar bulunmaktadır. Bu fontları seçmeye özen gösterirseniz Türkçe karakter sorunu ile karşılaşmazsınız. Latin Extended desteğinden yararlanmak için sayfaya font ekleyeceğiniz sırada fontun Latin desteği ve Latin Extended desteğini eklemeniz gerekmektedir. Font ekleme sırasında dikkat edilecek kısım sadece bu değildir. Bunun yanı sıra sayfaya font eklerken Türkçe desteğini de dâhil etmeniz gereklidir. Türkçe desteği dâhil etmek için Languages bölümünden Latin Extended, Latin seçimlerini yaparak fontu bu şekilde sayfaya ekleyebilirsiniz. Türkçe karakter desteğinin sağlanması için font tanımlama linkinin sonuna ‘ &subset=latin-ext’ etiketi eklendi ve tüm sorunun ortadan kalkması sağlandı. Böylelikle seçtiğiniz fontlar üzerinde Türkçe karakterlerin düzgün bir şekilde yer alması sağlanmış oldu. Şunu belirtmek gereklidir ki bütün fontlar için Latin Extended seçeneği bulunmamaktadır. Bu durumda her sayfaya font ekleyişinizde bu durumu göz önünde bulundurmanız ve font seçiminizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir.
Türkçe karakter sorunu çözümleri.png
Google Form’ u görüntülemiş olduğunuz dil Google Drive üzerinde seçmiş olduğunuz dil ile aynı olması gereklidir. Eğer aynı değilse Google Drive ayarlarınızı değiştirmeniz gereklidir. Bunun için Google Drive’nıza giriş yapın. Sağ üst kısımda yer alan ayarlar kısmınıza tıklayın. Daha sonra sırasıyla Ayarlar > Dil > Dil ayarlarını değiştir kısımlarına tıklayarak Türkçe’ yi varsayılan dil konumuna getirin. Bu sayede Google formunuz Türkçe olarak görünecektir.

Yukarıda yer alan Türkçe karakter sorunu giderme çözümlerini deneyerek sayfaya ekleyeceğiniz fontlarda ya da dolduracağınız Google formlarda aynı sorunu yaşamak durumunda kalmayacaksınız. Böylelikle hem kişisel bilgilerinizi doğru girecek hem de hesaplarınız üzerinde oluşabilecek yanlışlığın önüne geçmiş olacaksınız
 

Yorumlar