Google Adsense ‘ye Ne Zaman Başvurulmalı?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Google Adsense ‘ye Ne Zaman Başvurulmalı?

Adsense’ ye başvuru yapmanın belli bir zaman ve süre kriteri yoktur. Web sitenizi açtıktan bir gün, bir ay veya bir yıl sonra başvuru yapabilirsiniz. Fakat Google Adsense’ ye başvuru yapabilmeniz için siteniz de minimum 50- 100 adet içerik girişi olmalıdır. Aksi taktirde boş bir web sitesi ile Adsense başvurusu yapmak boş bir çabadan ibarettir. Adsense’ ye başvuru yapmak için süre, içerik sayısı gibi olgular daha çok geri planda kalmaktadır. Önemli olan ise web sitenizin alacağınız reklamlardan para kazanabilecek potansiyele erişmesidir. Diğer bir ifadeyle niteliği büyük ölçüde önem taşımaktadır. Konuyu örneklendirmek gerekirse: Web sitenize 100 adet makale girişi yapıyorsunuz fakat web sitenizin günlük hiti 10 kişiyi geçmemektedir. Buna bağlı olarak bu süreçte Google Adsense’ ye başvuru yapsanız ve başvurunuz onaylansa dahi günlük 10 kişi hit ile pek bir gelir elde edemezsiniz.


Siz de biliyorsunuz ki Adsense kazancınızın artmasında site ziyaretçilerinizin etkisi çok büyüktür. Web sitenizde bir içerik varsa fakat günlük hitiniz beş binin üzerindeyse hemen Adsense başvuru yapıp onay aldıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Google Adsense bu noktada kullanıcılarına herhangi bir kriter uygulamamaktadır. Bu konuda kararı kullanıcılarına bırakmıştır. Sadece Adsense’ ye başvuru yapmak için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Kullanıcıların bu kurallar doğrultusunda ilerleyerek Adsense başvurusu yapmaları istenmiştir. Genel olarak Adsense başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken kuralları inceleyelim.

Adsense Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecek Kurallar

Google Adsense web site sahipleri için oldukça kazançlı bir gelir kapısıdır. Fakat bazı kullanıcılar zaman zaman problemler yaşayabilmektedir. Bunların temel sebebi ise kuralları dikkate almamaktan kaynaklanmaktadır. Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar şu şekildedir:

  • Gizlilik politikası: Gizlilik politikası işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı işaret eder. Bundan dolayı bloğunuz için hemen bir gizlilik politikası oluşturun.
  • Üst seviye alan adı: Domain alırken genellikle .com, .net ve .org uzantılarını kullanmaya dikkat edin.
  • İçerik kalitesi: İçeriklerinizin kalite seviyesi Adsense başvurusu için çok önemlidir. Bundan dolayı tamamen özgün içerikler girmeye özen gösterin.
  • Tasarım: Kaliteli içeriğin yanı sıra bloğunuzun tasarımı da büyük ölçüde önemlidir. Ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek yönde tasarım yapmanız sizin için avantaj niteliğindedir.
 

Yorumlar