Etkili WordPress SEO için 42 Önemli İpucu

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
1 Ağu 2018
154
68
31
Konum
Kocaeli
#1


Etkili WordPress SEO için 42 Önemli İpucu
WordPress siteniz için yapabileceğiniz Temel SEO Ayarları ile ilgili daha önce ayrıntılı anlatımlar yapmıştım. Bugün ise, wordpress seo için yapmanız gereken başlıca uygulamalardan, maddeler halinde bahsetmeye çalışacağım. Aşağıda sıralamış olduğum uygulamaları dikkatle okumanızı ve mümkün olduğu kadar bu maddelerde belirttiğim hususlara dikkat etmenizi öneririm.Siz bu yazıyı okuduğunuzda eklenti isimleri yada verilen linkler kırılmış olabilir bunları bizlere bildirirseniz hemen yenisi ile güncelleriz

 1. WordPress SEO öğrenmek için çaba sarf edin ve yeni SEO teknikleriyle ilgili güncel yazıları takip edin.
 2. Öğrendiğiniz yeni WordPress Seo tekniklerini websitenizde uygulayın
 3. SEO öğrenmenin zor olduğu fikrini kafanızdan atın. Herkes öğreniyorsa, siz de öğrenebilirsiniz
 4. Sizinle aynı kategoride yazılar yazan web siteleri ve uyguladıkları yöntemleri takip edin. Özellikle backlinklerini öğrenin ve faydalı ise benzer backinklerialmak için çaba sarf edin.
 5. Yazdığınız konularla ilgili anahtar kelimelere odaklanın ve diğer sitelerin bu anahtar kelimelerle ilgili yayınladıkları yazıları gözden geçirin. Bu size yazmanız gereken yazılar konusunda fikir verecektir.
 6. Daha fazla trafik çeken anahtar kelimelere öncelik verin. Arama motorlarında bahsettiğimiz türden anahtar kelimeyi sorgulatın ve benzer anahtar kelimelerin arama hacmi daha fazla ise, seçiminizi arama hacmi fazla olan anahtar kelimeden yana kullanın.
 7. Daha az trafik çeken ve arama hacmi düşük anahtar kelimeleri, çok gerek duymuyorsanız kullanmayın, bunun yerine yukarıda bahsettiğimiz türden anahtar kelimeleri yazınıza eklemeyi tercih edin.
 8. Rakip sitelerin anahtar kelimelerini bulun. Yazdıkları yazıların sayfalarında “yazı kaynağını görüntüle” diyerek anahtar kelimeleri gözlemleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimelerden arama hacmi yüksek olanları kendi yazınız için kullanın.
 9. Yazılarınızın benzersiz olması için çaba gösterin, alıntılardan uzak durmaya çalışın.
 10. Meta anahtar kelimeler bölümünde en fazla, arama hacmi yüksek ve sitenizle alakalı 10 anahtar kelime kullanın.
 11. Bütün sayfa ve yazılarınızın başlığı olmasına dikkat edin, arama motorlarının botları başlıksız sayfa ve yazıları sevmez
 12. Meta description kısmında, blog sitenizin hangi konuları içerdiğini anlaşılır bir şeklide tanımladığından emin olun.
 13. WordPress blog sitenizi, arama motorlarına kayıt etmeyi asla göz ardı etmeyin. Aynı zamanda google blog search ve dmoz kaydınızı da mutlaka yapın.
 14. Sitenizi mutlaka Bing Webmaster Tools, Google Webmaster Tools ve Yandex Webmaster uygulamalarına mutlaka kayıt edin. Bu araçlar sayesinde hem sitenizin indexlenmesini kolaylaştırır ve hızlandırırsınız hem de siteniz ile ilgili bir sorun varsa bunu kolaylıkla gözlemleyebilir ve gereken önlemleri zamanında alabilirsiniz.
 15. Siteniz ait mutlaka .xml uzantılı bir site haritanız olsun. Xml uzantılı bir site haritası oluşturabilmek için Google XML Sitemap eklentisini kullanabilirsiniz.
 16. Sitenize ait xml uzantılı site haritası yanında, .html uzantılı bir site haritanızın da bulunması faydalı olacaktır. Bunun için wordpress eklentilerinden WP Realtime Sitemap eklentisini kullanabilirsiniz.
 17. Oluşturduğunuz xml uzantılı site haritanızı mutlaka bing, google ve yandex webmaster tools uygulamalarına ekleyin. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için Arama Motorları Kayıt başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.
 18. WordPress sitenizin içerik bölümünde, mümkün olduğunca JavaScripts ve AJAX uygulamaları kullanmaktan kaçının.
 19. Sitenizde flash özellikli uygulamalar kullanmaktan uzak durun. Flash özellikli uygulamalar cpu tüketiminizi arttıracak ve zamanla bandwith aşımına neden olacaktır.
 20. Yazılarınız için seçeceğiniz başlıkların etkileyici ve dikkat çekici olmasına özen gösterin. Başlıklarınızı oluştururken sizi bir yazıyı okumaya ikna eden şeyleri düşünün. Ne tür başlıklar size daha cazip geliyor?
 21. Yazdığınız yazının en az 300 kelime içermesine dikkat edin. Arama motorları her zaman için uzun yazıları sever.
 22. Yazılarınızın uzun olmasına özen gösterirken, okuyucuların yazınızı okurken sıkılmaması gerektiğini de göz ardı etmeyin. Bunun için yayınlayacağınız yazının içeriği can sıkıcı olmamalı, giriş-gelişme-sonuç kısımları olmalı, gerektiğinde maddeler halinde yazılmalı ve okuma esnasında okuyucunun dikkatinin dağılmaması için resim vs. ile desteklenmelidir.
 23. Yazınızı oluştururken, yazınız için kullanacağınız anahtar kelimeleri, yazınızınilk paragrafında veya ilk cümlesinde kullanmayı unutmayın. Yazılarınız arama motorlarında indexlenirken genellikle ilk paragrafı ile birlikte yayınlanmaktadır.
 

Son düzenleme:
0   0   0
1 Ağu 2018
154
68
31
Konum
Kocaeli
#2
24.Yazılarınızda, okuyucun ilgisini çekmesi açısından, belirleyici kelime veya kelime gruplarını farklı renklerde ve bold (kalın) özellikte olmasına dikkat edin.

25.Yazılarınızda imla kurallarına dikkat edin. Profesyonel yazı yazmanın önemini asla küçümsemeyin. Hiç kimse acemice yazım hataları yapan bir yazarın yazılarına gereken değeri vermez.
26.Yazı içeriğinizde, anahtar kelimelerinizin eş anlamlı olanlarına da yer vermeye çalışın.


27.Yazı içeriğiniz ve anahtar kelimeleriniz arasındaki yoğunluk oranının %5 -%7olması gerektiğini unutmayın. Örneğin 200 kelimelik içeriğe sahip bir yazı yazmışsanız, anahtar kelimelerinizin sayısı en fazla 10 olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu; anahtar kelimelerinizde kullandığınız kelime öbek sayısıdır. Örnek “wordpress optimizasyonu” iki kelime içeren bir anahtar kelimedir. Bu şekilde 2′şer kelimelik anahtar kelime ekleyecekseniz, 10 anahtar kelime için toplam 5 tane iki kelimelik anahtar kelime kullanabilirsiniz.

28.Kelimeleriniz renklendirirken, sitenizin arka plan rengiyle zıt renklerkullanmaya özen gösterin. Örneğin beyaz bir arka planınız varsa, fazla açık renkte, beyaza yakın renklendirme yapmaktan kaçının. Kelime boyutu kullanırken de başlıklarınız için h etiketleri kullanın ve içeriğinizde kullandığınız kelimelerinizin boyutunun okunmayacak kadar küçük olmamasına dikkat edin.

29.İçeriğinize ekleyeceğiniz resimlerin alt etiketinin, yani resim tanıtım yazısının olmasına dikkat edin. Arama motorlarının gezgincileri, resimlerinizi göremez, resimlerinizdeki alt etiketine bakarlar.

30.İçeriğinize eklediğiniz resimlerin boyutlarının mümkün olduğunca az olmasına özen gösterin. Örneğin .png uzantılı bir resim kullanmak yerine, eğer imkanınız varsa .jpeg uzantılı resimler tercih edin.
31.Resimlerinizin kullandığı disk alanını küçültebilmek için resim optimizasyonuna önem verin. Bunun için wordpress eklentilerinden biri olanWP Smush.it eklentisini kullanabilirsiniz.


32.Yazı içeriğinizde, diğer yayınladığınız yazılara interlink verin. BU sayede hem sayfanızın değeri arama motorlarının gözünde artar, hem de okuyucu diğer bir yazıyı okudunğunda, hemen çıkma oranı azalır. Bu da sitenizin SEO suna önemli bir katkı sağlamış olur. Hemen çıkma oranının düşüklüğü, sitenize gelen ziyaretçilerin aradıklarını buldukları anlamına gelir. Sitenizle ilgili hemen çıkma oranını, sitenizle bağlantılı Google Analytics kullanarak öğrenebilirsiniz. İnterlink vererek eski yazılarınızı tekrar gün ışığına çıkarmış olursunuz. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için daha önce yazmış olduğum WordPress Eski Yazılara Trafik Sağlama İpuçları başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

33.Yazılarınızda, diğer yayınlanmış yazılarınıza interlink verirken “Burayı tıklayın”, “tıklayın”, “Şimdi tıklayın” vb. şeklinde hiperlink kullanımından kaçının, bunun yerine=> “Yazı başlığınız” başlıklı yazımda ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz, gibi hiperlink oluşturmanız, hem yazınızın kalitesini arttırır hem de arama motorlarının ve kullanıcıların daha fazla ilgilisini çeker.

34.Blogunuz ile paralel konularda yazı yazan, pagerank oranı yüksek sitelerdeki yazılara yorumlar yazın. Bu yorumlar içerisinde sitenize bir bağlantı oluşturmanız, sitenizin pagerank değerinin artmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde, siz internet ile ilgili yazılar yazarken, araba tanıtımları yapan bir sitedeki yazıya yapacağınız yorumun, sitenize hiç bir katkısı olmayacaktır.

35.Yazılarınız beslemelerinin yapılabilmesi için mutlaka feedburner sitesine kayıtyaptırın. Feedburney sitesinin özellikleri ve websitenize nasıl katkı sağlayacağı ile ilgili detaylı bilgi almak için FeedBurner nedir ve neden önemlidir? başlıklı aratmaya bakabilirsiniz

36.Blog yazılarınızı kaliteli ve pagerank değeri yüksek, Digg, Reddit vb. imleme sitelerinde yayınlamanız yine pagerank değerinizin artmasına katkıda bulunacaktır. Fakat imleme çalışmalarınızı yaparken dikkat etmeniz gerek şey, bir anda aşırı şekilde bu çalışmamayı yapmamanızdır. Özellikle siteniz daha yeni bir site ise, öncelikli olarak yazılarınızı yazmaya odaklanın ve sadece sosyal paylaşım ağlarındaki hesaplarınızda bu yazıları paylaşın. Erken başlanan imleme çalışmaları yarardan çok zarar getirebilir.

37.Popular forum sitelerinde, konunuz ile alakalı sorun çözümlerinde diğer kullanıcılara yardımcı olmaya çalışın. Bunu yaparken forum sitelerinde kullandığınız kullanıcı adınıza ekli bir imzanız bulunsun ve bu imzanız, sitenize ait link içersin. Böylelikle, yardımcı olduğunuz kişi sayısı arttığında insanlar sitenizi merak edip mutlaka ziyaret edeceklerdir. Böylelikle hem backlink kazanmış, hem de ilgi uyandırmış olursunuz.

38.Facebook, twitter, LinkedIn vb. sitelerde mutlaka bir profil oluşturun ve yeni yazdığınız yazıları aynı anda bu sosyal paylaşım sitelerinde de yayınlayın. Bu size daha fazla kişiye ulaşma imkanı verecektir.

39.Google Analytics uygulamasını mutlaka kullanın. Bu uygulama sayesinde atacağınız adımları netleştirebilir, yanlış yaptığınız uygulamaları anında tespit ederek sonlandırabilir, ziyaretçilerin odaklandığı konuları gözlemleyerek yeni yazılarınızda bu konulara odaklanabilirsiniz.
40.Sitenizi, konunuz ile alakalı olmayan top listlere, rehberlere vs. asla kaydetmeyin, bu yarardan çok zarar getiren bir uygulamadır. Sitenizi sıradanlaştırır.


41.Okuyucularınızı yorum yapmaya özendirecek şekilde yazılarınızı sonlandırın. Örneğin “yorum yap” şeklinde değil, bunu yerine “Benim bu konu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, sizin de ekleme yapmak istediğiniz konular varsa lütfen tereddüt etmeyin, yorumlarınız bizim için önemlidir” şeklinde yazınızı sonlandırmanız, yazınızı okuyan ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik edecektir.

42.Ve son olarak, sabırlı olun. SEO sabır isteyen bir konudur ve uzun bir süreç sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bu yüzden yazılarınızı yazmaya ve yukarıda saydığım maddelere özen göstermeye çalışın. 2 hafta uygulama yapıp, ee sitem hala yerinde sayıyor, diyerek vazgeçmeyin. Eğer özenli bir şekilde, benzersiz içerikte yazılar yazmaya devam ederseniz, eninde sonunda bunun karşılığını alırsınız.
 

Son düzenleme: