Domain Satış Kuralları ve Açıklamalar

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
158
58
Konak, İZMİR
Konum
İzmir
#1
Aşağıda yer alan maddeler tüm domain satışı yapanlar kişi ve kurumlar için bağlayıcıdır.

1-) Piyasa ücretleri üzerinden veya kampanyalı domain satışı yapacak olan kişi veya kurumların YER SAĞLAYICI FALİYET KAYDI olması zorunludur.

2-) Başka firmalar üzerinden (godaddy vb.) düşük fiyata alan adı satın alıp, bunları forum üzerinde üzerine 3-5 lira kar ile satan arkadaşlar aşağıda yer alan koşullar çerçevesinde satışlarını gerçekleştirebilirler.
- Domain satın alınırken kullanılan kredi veya banka kartı mutlaka satıcıya (veya 1. derece yakınına - aynı soyisim ile) ait olmalıdır.
- Domain satın alınırken kullanılan hesap veya hesaplar aynı kişiye (veya 1. derece yakınına - aynı soyisim ile) ait olmalıdır.
- Satışı yapanın açık adresi ve iletişim bilgileri, varsa web site adresi konu içerisinde yer almalıdır.
- Satışı yapılan domain adresinin yenileme ücretinin güncel olarak konu içerisinde paylaşılması gerekmektedir. Herkes 1 sene sonra ne kadar ücret ödeyeceğini bilmek ister.
- YER SAĞLAYICI FALİYET KAYDI olmayan taşeron arkadaşların mutlaka AD, SOYAD, CEP TELEFONU ve ADRES BİLGİLERİNİ konu içerisinde paylaşmaları gerekmektedir.

Bu gibi durumlar dışında çok fazla mağduriyet yaratıldığına şahit olduk. Başkasının adına kayıtlı kredi veya banka kartı kullanımı kesinlikle yasaktır. Olağan zamanlarda bu gibi satışların takibi yapılabilir.

3-) Domain satıcısı eğer bir otomasyon sistemi (örn; WHMCS) kullanıyorsa satış linkini direkt domain tescil sayfasına yönlendirirse, alıcı kişi kafası karışmadan direkt olarak tescil işlemi gerçekleştirebilir. (Çoğu bağlantı genel olarak index e yönleniyor ve alıcı başkaca şeyler dikkatini dağıttığı için alım işleminden vazgeçebiliyor.)

4-) Manuel olarak satışı yapılacak olan domain işlemlerinde, domain WHOIS bilgileri mutlaka alıcı kişi adına kayıt edilmelidir. Dikkatlerden kaçan bu husus satıcı arkadaşların ileride başlarının belaya girmesini engelleyebilir.

5-) Piyasa fiyatlarının altında (kampanyasız ve aracısız şekilde) domain satışı yapan arkadaşlar moderatör tarafından ayrıca takip edilecektir.

6-) Toplu şekilde domain satın alan arkadaşlar mutlaka karşı taraftan kimlik fotokopisi ve ödeme yaptığına dair bir belge talep etsinler. Birçok kişi domain adreslerin de ücret iadesi yapıldığının farkında değil. Bazı register firmalar (örn: ResellerClub) 7 gün içerisinde domain ücret iadesi sağlayabiliyorlar. Dolandırılmamak adına bu hususa dikkat ediniz.

7-) Premium domain satışı yapan arkadaşların konu içerisinde aşağıdaki hususları paylaşması gerekmektedir.
- Domain ilk tescil tarihi (ICANN tarafından ilk olarak hangi yıl kayıt altına alındığı)
- Domain DMOZ veya Alexa vb. kayıtlı mı ? Pagerank değeri nedir ?
- Türk Lirası üzerinden net satış tutarı (Şirket ise K.D.V li tutarı)
- Satıcı WHOIS bilgileri (www.whois.net üzerinden alınmış)
- Domain hakkında geçmişte olumsuz bir durum oluşmuşsa bu durum ayrıca belirtilmelidir.

:cool: Domain ile birlikte hosting satışı da yapan (combo paket şeklinde) arkadaşlar her bir hizmetin birim fiyatını ve yenileme ücreti konu içerisinde belirtmek zorundadır.

Zamanla bu sabit konu altında sizden gelen öneri ve teklifler ile birlikte yeni maddeler eklenebilir.
 

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...