Dmoz Nedir? Dmoz Genel Amacı Nedir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Dmoz Nedir? Dmoz Genel Amacı

Dmoz, bütün dünyada ki en büyük online ve açık web site dizini olarak kurgulanmıştır. Bu web site dizininde milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bu siteler gönüllü editörler tarafından inceleme yapılarak konularına göre kategorilere ayrılır ve yayımlanır. İlk sırada Google olmak üzere çok sayıda arama motoru Dmoz’ a kayıtlı olan web sitelerini takip etmektedir. Aynı zamanda Dmoz verilerini de kullanmaktadırlar. Fakat Dmoz uzun bir dönem yayın yaptıktan sonra aldığı ani bir kararla 14 Mart 2017 tarihinde kapanarak tüm faaliyetlerini bitirmiştir.

Dmoz’ un kapanmasından sonra Wm Aracı adlı yeni bir web site dizini ortaya çıkarak Türkiye’ de birçok kişinin onayladığı en büyük web site dizinini oluşturmuştur. İsmi Directory Mozilla’dan gelen Dmoz, açığa çıktıktan sonra ilk directory.mozilla.org adresinde yayınlanmıştır. Sonrasında ise dmoz.org adresi üzerinden yayına devam etmiştir. Dmoz ABD’ nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı AOL tarafından projelendirilmiş ve hizmete sunulmuştur. Proje ilerledikçe Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleri ile alakalı resmi bir ilişkisi kalmamıştı. Dmoz, internette ki en büyük, en popüler portallarının ve arama motorlarının dizin hizmetlerinin güçlenmesine büyük katkı sağlamaktaydı.

Dmoz Genel Amacı


Dmoz’ un iki amacı bulunmaktadır. Bunlardan birinci web’ in en ayrıntılı ve kapsamlı dizinini oluşturmaya çalışmaktaydı. İkincisi de herkesin faydalı bulacağı ve vazgeçilmez kabul edeceği, içerik bakımından oldukça zengin bir kaynak oluşturmak ve kalitesi yüksek içerikler girmekti. Genel olarak ele alırsak editörlerin kaliteli siteleri seçerek web dizinine mümkün olduğu kadar kaliteli site eklemelerini sağlamaktır. Kaliteli site ve içerikleri oluşturarak kullanıcılarına bir konuya ilişkin benzersiz ve önemli bilgiler sunma amacı gütmektedir.

Dmoz web dizininde inceleme yapan editörler şu özellikleri barındıran web sitelerini dizinine eklemeleri gerekmektedir. Bunlar:

  • Eşi benzeri olmayan, orijinal ve değerli bilgiler; alakalı kategoriye ilişkin yeni eklemeler yapabilecek siteler,
  • Önemli olabilecek konularda birbiri ile alakalı zıt fikirlerin yer aldığı içerikler; Dmoz içeriğinde ki genişliği ve derinliği ile tüm insanlığın sahip olduğu bilgi birikimine dair tüm başlıkları, görüş açılarını ve fikirleri kapsamaya çalışmaktadır.
 

Yorumlar