Ayarlari_onar.php ve Kullanımı [Derlenmiş Döküman]

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
25 Tem 2018
63
0
#1
Çok sık karşılaştığım bir hata yüzünden bu konuyu yazma ihtiyacı duydum. Bir üye SMF'de karşılaştığı bir hata için buraya yazdğı zaman direk olarak "ayarlari_onar.php dosyasını çalıştır." şeklinde cevaplar geliyor ki; %80 hiç alakası olmadığı halde yazılıyor bu. Şimdi sizlere ayarlari_onar.php dosyasından ve kullanımından bahsedeceğim.

Ayarlari_onar.php Nedir?

Ayarlari_onar.php, orjinal adı ile repair_settings.php dosyası forumunuzda değiştirmeniz gereken ayarları, kolay bir şekilde değiştirmenize yarayan bir araçtır. Özellikle hosting değişikliklerinde, forum yolu, avatars, smileys, packages gibi klasörlerin yolu değiştiği için sitenizde hatalar ile karşılaşırsınız. İşte bunları kolay yoldan düzenlemeye yarayan dosyadır ayarlari_onar.php

Ne zaman kullanılmalıdır?

- Forumunuzun domain adresini değiştiriyorsanız.
- Forumunuzun bulunduğu klasörü değiştiriyorsanız. (Mesela http://www.adres.com'dan http://www.adres.com/forum'a taşıyorsanız)
- Veritabanızın adını veya kullanıcısını veya şifresini değiştiriyorsanız.
- Host firmanız, kendi klasör sisteminde değişiklik yapmışsa ve bu sebeple forumunuz çalışmıyorsa.
- Forumunuz "SMF is unable to connect to the database" şeklinde bir hata veriyorsa.
- Forum temanız görünmüyorsa veya bembeyaz görünüyorsa.

Eğer yukarıda saydığım hatalar ile karşılaşıyorsanız bu dosyayı kullanınız.

Nasıl Kullanılır?

Ekten ayarlari_onar.php dosyasını indirin. O dosyayı forumunuzun bulunduğu klasöre atın. Sonra tarayıcınızda http://www.sitenizinadi.com/forum/ayarlari_onar.php şeklinde dosyanın yolunu yazarak açın. karşınıza çıkan sayfada, "Dil: Turkish" yazan yer dışındaki bütün mavi linklere tıklayın. Sonra da kaydet tuşuna basın.

Hepsi bu kadar. Artık forumunuz en sağlıklı ayarlar ile çalışmaya başlayacaktır.

Tehlikesi Var mıdır?

Evet, eğer bilinçsizce kullanılırsa tehlikesi vardır. Kimi kullanıcılar, kolaylık olsun diye FTP den dosyayı silmiyorlar. Bu çok büyük bir hatadır. Ayarlari_onar.php dosyası ile işiniz bittiği zaman, mutlaka silin!.. Aksi takdirde isteyen herkes sizin forumunuzun ayarlarını değiştirebilir, veritabanı şifrenizi okuyabilir..

Evet arkadaşlar, ayarlari_onar.php dosyasının başka hiç bir yararı ve yaptığı bir işlem yoktur. Kod hatası aldığınız zamanlarda bu dosya sizin imdadınıza yetişmez. Karakter hatası aldığınız zamanlarda da bu dosya sizin imdadınıza yetişmez. Tek yaptığı, kurulum ve çalışma ayarlarını kontol etmek ve varsa yanlışları düzeltmektir.

Saygılarımla..
 

Ekli dosyalar