Adsense TBM Nedir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Adsense TBM Nedir?

Adsense TBM’ nin net açılımı Tıklama Başı Maliyet’ tir. TBM, web site ziyaretçileriniz tarafından her reklam tıklamasına bağlı olarak kazanacağınız geliri ifade etmektedir. Adsense reklamınız her tıklandığında kazanacağınız tutar olarak da ifade edilebilir. Her Adsense reklamının tıklama başı maliyeti reklam veren kişi veya kişiler tarafından belirlenmektedir. Kimi reklam veren kişiler reklamını yapmış oldukları hizmet veya ürünün ne olduğuna bağlı olarak her tıklama başına diğer reklam verenlere göre daha fazla ücret ödemek isteyebilirler. Google’ ın dev ölçüde ki reklam hizmeti Adwords tarafından güncelleme sağlanmaktadır. Tıklama başı maliyet değerinin minimum veya maksimuma çıkmasını yüzlerce sebebi bulunmaktadır. Genel olarak web site içerikleriniz, sitenizde yer alan kategoriler, yaşadığınız ülke, tasarımınız, trafiğiniz, Adwords’ ün saatlik değişme gösteren reklam bütçe hizmeti vb. şeklinde listeyi uzatmak mümkündür. Reklam verenlerin ücretleri belirlemesi doğrultusunda TBM değeri yön değiştirmektedir. Buna bağlı olarak da ücret yelpazesi oldukça geniş bir açıdadır.


Tıklama Başına Maliyet Artırma

Google Adsense’ de popüler olan ve altın değerinde ki kelimeler TBM ve Niche’ dir. Niche TBM değerinin artmasında çok büyük rol oynamaktadır. TBM değerinin artmasında Niche yardımcı olmaktadır. Peki, TBM’ nin artması konusunda neler yapılmalıdır kısaca bunlara değinelim.

  • Web sitenize aldığınız reklamın yerleşimine özen gösterin. Site ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyecek türde tasarımlar yapmaya çalışın. Reklam yerleşimini doğru şekilde yaparsanız büyük oranda Adsense gelirinizin aynı zamanda TBM’ nin artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Devamlılığı olan özgün içerikler eklemeye devam edin. Bu sayede PR değerinizin yükselmesini sağlayabilirsiniz. PR( PageRank) değeri yüksek oranda TBM sunmaktadır.
  • Web sitenizde yer alan bütün reklamlarınızın hem resim/ zengin hem de metin seçeneğini aktif hale getirin. İçeriğiniz ile alakalı reklam yayınlayan kişi sayısı artış gösterdikçe Adsense de sizin için en yüksek kazanca sahip reklam tipini seçerek web sitenize ekleme yapacak ve yüksek miktarda gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.
  • Web sitenizde yer alan reklamlar üzerinde oynamalar yapın. Boyutlarını ve yerlerini sürekli olarak değiştirmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra değişikliklerinizi not alın. Hangi reklam tipi hangi alanda ne kadar kazanç sağlatıyor tespit edin.
 

Yorumlar