Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


ADSENSE REKLAM YERLEŞİMİ NASIL OLMALI?

Adsense reklam yerleşimi, internet sitesi olan kişilerin kazanç sağlamalarına doğrudan etki eden bir düzenektir. Bu açıdan reklam yerleşimi çok önemli bir detaydır ve en iyi şekilde kurgulanmalıdır. Site üzerine yerleştirilecek olan reklam kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Web sitesinde reklam vermek isteyenler, en iyi şekilde reklam yerleşimi nasıl olur diye merak edenler için küçük detaylara değinelim.

En iyi reklam yerleşimi nasıl olmalı?

Adsense reklam yerleşimi konusunda profesyonellik gerektiren bir husus bulunmamaktadır. Olayın mantığını kavradıktan sonra tüm web site sahipleri web siteleri üzerine kolaylıkla reklam yerleşimi yapabilirler. Reklam yerleşimi konusunda merak edilen önemli detaylardan bir tanesi de reklamın nereye yerleştirileceğidir. Bu konuda ‘ Google Otomatik Reklamlar ‘ üzerinden yardım alabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde tek bir reklam kodu girişi ile sitenizin en uygun köşesine reklamı yerleştirebilmektesiniz.

Genel olarak kullanıcılar reklam yerleşimi için sitenin üst kısmı olan bölgeyi uygun görmektedirler. Bu alan üzerinde verilecek reklamlar esneklik pay içermektedir. Esnek olmayan reklamlar ise mobil üzerinde kaymalar oluşturabilmektedir. Bu durumu açıklayacak olursak; esneklik payı olmayan bazı reklamlar masaüstü görünümde iyi bir görünüm sunarken mobil cihazlar üzerinde sitenin dışına taşkınlık gösterebilmektedir. Yani reklam yerleşimi sırasında kullanacağınız esnek reklamlar size bir avantaj olarak geri dönüş sağlamaktadır.

Sitenin sağ tarafında kare reklam türü bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar bu reklam türünü tercih etmektedir. Kare reklam türünün kullanılmasında ki amaç ise ziyaretçinin gözüne doğrudan çarpması ve konum olarak iyi yerde olmasından kaynaklanmaktadır. Siteyi ziyaret edenler bu alanda ne olduğunu merak edip tıklayabilmektedirler. Bu durum masaüstünde geçerlidir. Fakat mobil kullanımda kullanıcı sitenin aşağılarına inerse bu kutu ile karşılaşabilmektedir.

Sitenizde paylaştığınız yazı içinde vereceğiniz reklam boyutu sizin tercihinize kalmıştır. Göz zevkinize en iyi uyum sağlayan, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir reklam boyutu seçebilirsiniz. Dilerseniz reklam boyutunu ayarlarken tek tek deneyerek yapabilirsiniz. Daha sonrasında esnek reklam yerleşimi veya kare reklam yerleşimi seçeneklerinden uygun olanı tercih edersiniz. Fakat kullanıcıların hem masaüstü hem de mobil üzerinde izleyebildikleri en iyi alternatif esnek reklamdır.
 

Yorumlar