Adsense Program Politikaları Nelerdir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Adsense Program Politikaları Nelerdir?

Google Adsense, kendine özel program politikaları hazırlamıştır. Adsense’ ye üye olan herkes bu program politikalarına uyarak işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. Aksi bir durum olursa hesabı askıya alınabilir veya tamamen kapatılabilir. Hesabı devre dışı bırakılan tüm kullanıcılar tekrar Adsense bünyesine alınamamaktadır. Adsense politikaları gerektiği bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikliklerden haberdar olmak için sık sık Adsense politikalarının yer aldığı sayfaya göz atmanızda fayda var. Değişiklikleri takip etmek ve uymak kullanıcının sorumluluğundadır. Kurallara aykırı istisnai durumlar için de Google tarafından izin çıkmaktadır. Peki, Adsense politikaları nelerdir, hangi kurallar yer almaktadır? İnceleyelim.

Adsense Politikaları

  • Geçerliliği olmayan tıklama ve gösterimler:
Adsense kullanıcıları web sitelerinde veya youtube yayınlarında vermiş oldukları reklamlara kendileri tıklayamazlar. Manuel olarak dahi yapsalar geçersizdir. Reklamların tıklanma ve gösterim sayısını yapay olarak artıracak hiçbir yöntem kullanılamamaktadır. Adsense reklamlarının kullanıcıların gerçek ilgisine dayanarak tıklanması gerekmektedir. Yapay olarak kullanılan herhangi bir yöntem Adsense politikalarında kesinlikle yer almamaktadır ve farkına varıldığı an direkt olarak hesabınız askıya alınmaktadır.

  • Görüntülemeleri ve tıklamaları ziyaretçilere teşvik etme:
Yayın yapan Adsense kullanıcıları, ödüllü envanter haricinde, reklamlarda görüntüleme ve tıklama elde etmek için site ziyaretçilerini veya başkalarını reklamları tıklaması konusunda teşvik edici yöntemler kullanamazlar. Teşvik edici yöntemler kullanmanın yanı sıra ziyaretçilere ödeme teklif etme, para toplama sözünün verilmesi, reklamların yanına resim yerleştirmek de kurallar dışında yer aldığı gibi direkt olarak hesabınızın kapanmasına neden olur.

  • İçerik politikaları:
Adsense kullanıcıları, Adsense içerik politikalarından herhangi birini ihlal eden içerik barındıran sayfalara Adsense kodu yerleştirememektedirler. Irk ayrımcılığı, yetişkinlere yönelik içerik, şok edici, şiddet vb. durumlar örnek olarak gösterilebilir.

  • Kötüye kullanım deneyimleri:
Web sitelerin kötüye kullanım deneyimi içeren sitelere Adsense kullanıcıları Google reklamı yerleştiremezler.

  • Taklit ürünler:
Adsense kullanıcıları, taklit ürünlerin satışını yapan, yayınlayan ve tanıtan web sitelerinde reklam veremezler. Taklit ürünler kategorisinde başka kişilere ait veya marka ürünlerin logoları yer almaktadır.

  • Trafik kaynakları:
Adsense kullanıcıları, belirli kaynaklardan trafik alan web sitelerine Google reklamı veremezler. Aksi taktirde hesabı kapanabilir veya askıya alınır.
 

Yorumlar