Adsense de Kendi Reklamlarıma Tıklarsam Ne Olur?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Adsense de Kendi Reklamlarıma Tıklarsam Ne Olur?

Bir site sahibisiniz ve Google Adsense hesabınız var. Sitenize reklam aldınız ve para kazanmak veya gelirinizi artırmak için kendi reklamlarınıza tıklama yapıyorsunuz. Bu durum açıkça Google Adsense politikaları ihlaline girmektedir. Bilinçli olarak yapmış olduğunuz tıklamalar geçersiz sayılır ve Google Adsense yapacak olduğu ödemeyi bu doğrultuda düzenleyerek hesabınıza aktarır. Bu durumun bilincinde ilerlerseniz ve tıklama işlemine devam ederseniz Adsense yöneticileri tarafından hesabınız askıya alınır ve ya hesabınız tamamen kapatılır.

Kendi Adsense Reklamına Tıklama

Google Adsense kendi bünyesinde çok özellikli, ayırt edici bir sisteme sahiptir. Kullanıcıların bilerek tıklama, yanlışlıkla tıklama, devamlı olarak ip değiştirerek tıklama, bazı uygulamalar ya da bilgisayar programlarını kullanarak otomatik tıklamalar yapma gibi durumları Adsense kolaylıkla ayırt edebilmektedir. Bu noktada Google Adsense sistemini aldatabilmek mümkün değildir.


Google Adsense, vermiş olduğu reklamlarını organik trafik doğrultusunda verdiği reklama ulaşan, reklam ile farklı arama sonucu karşılaşan kullanıcıların davranışlarını, kullanıcıların Google’ da aramış olduğu kelimeleri, üye olduğu internet sitelerini, günlük rutin olarak internet üzerinde yapmış olduğu davranışlarını, gezdiği internet sitelerini hatta sayfada ki fare hareketlerine kadar izler ve kayıt altına alır. Adsense reklamlarının güvenliğini sağlamak ve sahte etkileşimlerin önüne geçmek için yayıncının kimliğini, kullanmış olduğu cihazları kayıt altına alır. Kendi sitenize ait reklamınıza ilk tıklamada bir etkileşim olarak işlem görmektedir. Buna bağlı olarak o anda ki reklam maliyetine göre para kazanırsınız. Fakat kazancınız kısa süreliğinedir. Google işlemcisi durumun farkına vardığında ortalama bir saat içerisinde Adsense kazancınızdan bir birim düşüş gerçekleştirilir.

Yanlış bir tıklama yaptığınızda veya farkına varmaksızın birden fazla tıklama gerçekleştirdiğinizde Google Adsense ekibi ile iletişim kurarak ekibin detaylı olarak yaptığı analiz doğrultusunda hesabın ileri ki dönemde askıya alınma, kapatılma veya dondurulma gibi durumların önüne geçmiş olursunuz. Google sahip olduğu sistem sayesinde kötü amaçlı tıklanmaları, geçersiz tıklanmaları da tespit edebilmektedir. Adsense ekibi belirli aralıklar ile süregelen tıklanmaları tespit ettiğinde bu durumun bilinçli olarak yapıldığı kanaatine vararak hesabınızın askıya alınmasına veya kapatılması kararına varabilir.
 

Yorumlar