Adsense BGBM Nedir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Adsense BGBM Nedir?

Google Adsense’ de her reklam tıklamasının yanı sıra her reklam gösterimine bağlı olarak da gelir elde etme imkanınız bulunmaktadır. Buna bağlı olarak BGBM ( Bin Gösterim Başına Maliyet); her reklamın bin adet gösterime ulaştıktan sonra elde edilen geliri ifade etmektedir. TBM ve BGBM reklamları ayrı ayrı değerlendirmeye alınmaktadır. Adsense tarafından yapılan değerlendirmelerde BGBM reklamları TBM reklamlarından daha çok gelir elde etmenizi sağlıyorsa Adsense ilk önce BGBM reklamlarının web sitenizde yer almasını sağlamaktadır.

Fakat BGBM reklamları TBM reklamlarına nazaran daha az aksiyon aldığından dolayı reklam verenler tarafından pek tercih edilmemektedir. Türkiye genelinde durum şimdilik bu şekilde denilebilir. Buna bağlı olarak istatistikleri değerlendirirsek reklam tıklamaları reklam gösterimlerine göre daha çok gelir elde etmeyi sağlamaktadır. Fakat web sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırırsanız gelen ziyaretçiler web sitenizde yer alan diğer içeriklere de göz atarlarsa BGBM reklamlarından da yüksek oranda gelir elde edebilirsiniz. BGBM reklamları resim veya metin içerikli reklamlar olabilir. Daima yerleşim hedefli ilerlerler. Metin reklamları bütün reklam birimini kaplayacak şekilde genişletilmektedir.


Aktif Görüntüleme BGBM’ si

Reklam veren kişiler, Aktif Görüntüleme Bin Gösterin Başına Maliyet teklifi ile, 1000 görüntüleme başına bütçe teklifi sunarlar. Sadece görüntülenebilir olarak ölçülen gösterimler için yani ekranda reklamın en az %50’ sinin minimum bir saniye maksimum bir dakika görüntülendiği gösterimler için ödeme yapmaktadırlar. Tıklama başına maliyet ile bin gösterim başına maliyet birbirlerine rakiptirler ve büyük bir rekabet ile ilerlemektedirler. Buna bağlı olarak sadece en yüksek performansa sahip olan reklamlar web sitenizde yayınlanmaktadır. Bu reklamlarda Google Adsense tarafından izlenilmekte, denetim altına alınarak belirlenmekte ve gerekli seçim yapılmaktadır.

Google Adsense TBM ve BGBM konusunda ölçülü olarak hareket eder. İkisini de ayrı olarak değerlendirme altına alır. Reklam verenlerin sayfalarında en çok hangisi rağbet görüyorsa, kullanıcılar en çok hangisini tercih ediyorsa web sitesi için TBM veya BGBM arasından seçimini yapar ve web sitesinde ona ait reklamları paylaşır. Bu durum Adsense gelirinizin artmasında da çok önemli rol oynar.
 

Yorumlar