Blog

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol

Yapılmaması Gereken Wordpress Hataları

 • 90
 • 0
Yapılmaması Gereken Wordpress Hataları

Wordpress Veritabanı, kullanıcılar için çok güzel bir platformdur. Fakat bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalar bütün emeklerinizin bir anda çöpe gitmesine neden olabilir. Genel olarak wordpress hatalarına aşağıda yer verdik. Bunları inceleyerek wordpress hatalarını yapmaktan kaçınabilirsiniz.

 • Yanlış platform seçimi: Web sitesi açarken öncelikle gerçekten neyi istediğinize karar verin ve seçimlerinizi bu yönde yapın.
 • İhtiyaç duyulandan fazlasını alma: Host seçimi web sitesi için önemli bir etkendir. Host satın alırken firmalar hostun yanına ek olarak sizlere almanız için birçok paket sunarlar. Bu paketler ilk süreçte önemli olmadığı için almanız gereksizdir.
 • Wordpress sitenizin Back Up’ ını almama: En önemli konulardan biri de Wordpressiniz ile alakalı işlem yapmadan önce sitenizin yedeğini almaktır. Aksi taktirde tüm websitenizi kaybedebilirsiniz.
 • Wordpress güncellemelerini görmezden gelme: Güncelleme yapmadan...

Wordpress’ te Yazı İçine Adsense Reklam Ekleme

 • 40
 • 0
Wordpress’ te Yazı İçine Adsense Reklam Ekleme

Wordpress tabanı kullanmanın kullanıcılarına sağladığı birçok özellik bulunmaktadır. Bunlardan en güzeli yüzlerce fonksiyonu içinde barındıran eklentilere sahip olmasıdır. Wordpress eklentileri sayesinde günlük kazandığınız kazanç 2 katına hatta 3 katına çıkabilmektedir. Bu sayede Adsense gelirleriniz de kısa sürede artış gösterebilmektedir. Wordpressin sahip olduğu eklentiler arasında kullanıcıların en çok işine yarayan ve kazanç sağlamasına yardımcı olan eklentisi Ad Inserter’ dir. Çok özellikli bir eklenti olan Ad Inserter, wordpress reklam yerleşimi konusunda aklınıza takılabilecek her türlü fonksiyonu içinde barındırmaktadır.

Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress tabanı üzerinden Admin paneli>Eklentiler>Yeni ekle sekmelerine tıklayarak eklenti kısmından Ad Inserter eklentisini arattırabilirsiniz. Eklenti karşınıza çıktıktan sonra Şimdi Kur sekmesine tıklayıp kurulumu yapabilirsiniz. Kurulumu gerçekleştirdikten...

Wordpress Yazılarını Optimize Etme

 • 32
 • 0
Wordpress Yazılarını Optimize Etme

Wordpress veritabanını yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar, her geçen gün SEO eklentileri hakkında yeni duyumlar alıp bu duyumlar doğrultusunda eklentileri web sitelerine yüklemektedirler. Fakat bu eklentileri çoğu zaman doğru bir şekilde kullanamamaktadırlar. Wordpress tabanında yer alan her yazı için kullanacağınız düzgün SEO fonksiyonları Google arama motorlarında üst sıraya taşınmanızda çok etkili olacaktır. Bu noktada eklentileri kullanamayan kullanıcılar aşağıda yer alacak wordpress yazılarını optimize etme yollarını kullanarak başarıya ulaşabilirler. Şunu unutmamak gerekir ki en önemli şey eklentiyi yüklemek değil eklentiyi nasıl etkili kullanabileceğinizdir.

Wordpress Seo İpuçları ile Optimizasyon

 • Odaklanılan kelime seçimi: Anahtar kelime olarak adlandırdığımız, insanların Google’ da araştırma yaparken bilgiye kolay ulaşım...

Wordpress Veritabanı Temizleme

 • 32
 • 0
Wordpress Veritabanı Temizleme

Wordpress Veritabanı temizliğine başlamadan önce mutlaka Veritabanı yedeğinizi alın. Veri tabanınızın bir yedeği bulunmazsa Veritabanı temizliği esnasında yapacağınız en küçük hata tüm verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Verilerinizi geri yükleyememe gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Veritabanı yedeği almayı bilmiyorsanız ya da daha kolay bir yol arayışındaysanız bir wordpress eklentisi olan BackWPUP eklentisini kullanarak veritabanınızı yedekleyebilirsiniz.

Wordpress Veritabanı temizliğinde ilk önce Wordpress’ e belirli aralıklarla onarım, gereksiz bilgilerin silinmesi konusunda komutlar gönderip veritabanının sürekli sağlıklı ve dinamik kalmasını sağlamak gereklidir.

 • Çöpleri boşaltma: Wordpress tabanında silmiş olduğunuz tüm yazı ve resimler, yorumlar tamamıyla silinmez. Çöp kutusuna gider. Ögeleri sildikten sonra tekrar çöp kutusuna giderek ögeleri kalıcı...

Wordpress Tema Değiştirme İşlemi

 • 39
 • 0
Wordpress Tema Değiştirme İşlemi

Her site farklı bir tema kullandığından dolayı tema değişikliği sırasında bazı problemler açığa çıkabiliyor. Bunun temel sebebi ise adım adım ilerlenebilecek bir yönergenin olmamasıdır. Tema değişikliği kararı aldıysanız ve bu değişikliği sitenize zarar vermeden yapmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız yönerge doğrultusunda ilerlerseniz bunu başarabilirsiniz. Tema değişikliği noktasında kullanıcıların hayıflandığı en büyük sebep hızlı ve Seo uyumlu bir siteye sahip olmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun için tema değişikliği yaparken sitenize en iyi şekilde yarar sağlayacak ve gelirinizin artmasında yardımcı olacak seo uyumlu ve hızlı wordpress temalarından birini tercih etmeniz en doğrusudur.

Tema değiştirirken bazı zararlar açığa çıkabilir. Bunlar kısaca şöyledir:

 • Önceden tema dosyalarına eklediğiniz kodların silinmesi,
 • Reklam kodlarınızın ve Google analytics kodlarının gitmesi,
 • Resim boyutlarının...

Wordpress SSL Kurulumu

 • 31
 • 0
Wordpress SSL Kurulumu

SSL ( Secure Socket Layer ), Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelmektedir. Yani sizinle bağlantı kuran sunucu ile bilgisayarınız arasında ki bağlantıyı şifrelemekte ve güvenli iletişim kurulmasını sağlayan şifreleme protokolüdür. SSL, bir web sitesinin ne kadar güvenli olduğunun bir kanıtıdır. Sistemin çalışabilmesi için server desteği veren sunucuda şifre, kullanıcının da SSL özelliğinden yararlanabilmesi için sertifikaya ihtiyacı vardır.

SSL Özellikleri

 • Mesajların şifrelenmesini sağlayarak deşifre edilmesine engel olur,
 • Mesaj gönderen ve mesaj alan kişilerin doğru yerler olduğunu garantiler,
 • Gönderilmiş ögelerin tarih ve zamanını doğrulamakta,
 • Dokuman arşivinin oluşturulmasında yardımcı olur.
SSL Kurulumu


SSL kurulumu için ilk önce hosting firmanız ile iletişime geçerek kararlaştırdığınız SSL sertifikasını firma yetkililerine...

Wordpress Siteni Başka Bir Hosta Taşıma

 • 27
 • 0
Wordpress Siteni Başka Bir Hosta Taşıma

Wordpress kullanıcıları ilk aşamada host seçimi yaparken yeterince araştırma yapmadan aceleci davranarak hemen bir host alıp işe başlarlar. Sonrasında ise bu durum pişmanlık ile sonuçlanır. Buna bağlı olarak da kullanıcılar host değişimi yapmaya karar verirler. Host değişim işlemi Wordpress kullanıcıları için bazen çileye dönüşebilmektedir. Host değişim esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için aşağıda sıralayacağımız adımlar üzerinden ilerlerseniz kolay bir şekilde değişim işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Host Değiştirme Adımları


 • Wordpress sitesini yedeğe alma: Host değiştirme işlemine başlamadan önce mutlaka web sitenizi yedekleyin. Yedek almak için Wordpress eklentilerinden yardım alabilirsiniz. Fakat manuel olarak yedek almak sizin için daha garanti bir yoldur. Manuel olarak wordpress sitenizi yedeklerden FTP programına ihtiyaç...

Wordpress Site Hızını Artırma Yolları

 • 33
 • 0
Wordpress Site Hızını Artırma Yolları

Google arama motorlarında üst sıralarda yer almanın, rakipleriniz ile kıyasıya rekabet halinde olmanın en önemli yollarından biri de site hızınızdır. Web siteniz ile alakalı büyük emek harcıyorsanız, kısa sürede iyi bir konuma gelmek istiyorsanız mutlaka hızlı bir siteniz olmalıdır. Siteniz hızlı olmadığı takdirde içeriklerinizin çok kaliteli olması Google’ ın sizi üst sıralara taşımasında pek bir etkisi olmaz. Google sıralama kriteri için yaklaşık 200 kriter bulunmaktadır. Bu 200 kriter arasında hız o kadar büyük bir öneme sahiptir ki listenin ilk üç maddesinde yer alır diyebiliriz.

Wordpress Site Hızlandırma

Wordpress site hızlandırma adına aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak siz de sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Site Hızı Ölçme: İlk önce wordpress site hızınıza etkisi olan faktörleri belirleyerek işe başlamak...

Wordpress Site Açılış Hızını Artırma

 • 29
 • 0
Wordpress Site Açılış Hızını Artırma


Site hızı internet siteleri için çok önemli bir ölçüdür. Örneğin; bir ziyaretçi Google arama motorunda bir şey arattığında ve bu bilgiye hemen ulaşmak istediğinde Google’ ın karşısına çıkardığı sayfaları 2, 3, 4. sekmelerde açmak isteyebilir. Bilgiyi tararken sayfanın birinin henüz yüklenmediğini görür ve hemen kapatır. Çünkü beklemek istemez. Diğer sayfalar yüklenmeyen sayfaya göre daha kısa sürede açılmıştır. Bunun için siteler +1 saniyeler hatta saliseler ile yarış halindedir. Kullanıcılara en hızlı şekilde hizmet vermek ve kullanıcıların sitenizden en iyi şekilde istifade edebilmesi için açılış hızı çok önem kazanmaktadır. Peki, sitenizin açılış hızı çok yavaşsa ve sitenizi hızlandırmak istiyorsanız neler yapabilirsiniz?

Site Açılış Hızını Artırma Yolları

Şimdi bahsedeceğimiz açılış hızını artırma yollarına geçmeden önce sitenizin...

Wordpress Seo İçin İpuçları

 • 35
 • 0
Wordpress Seo İçin İpuçları

SEO, Bing, Google, Yandex veya Yahoo gibi arama motorlarına herhangi bir ücret ödemeden web sitenizin kalitesini ve trafik hacmini artırma işlemidir. SEO’ ya ait birçok aşama bulunmaktadır. Aynı zamanda devamlı gelişme gösteren bir süreç vardır. Web sitenize SEO uygulaması yaptıysanız devamında emek harcamanız gerekir. Devamını getirmeli ve yaratıcılığınızı konuşturmanız gereklidir. Wordpress veritabanında seo uygulamak ve bunu üst sıralara taşıyabilmek için bazı ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Wordpress Seo Yapma

 • Seo uyumlu URL yapıları oluşturma:
Wordpress seo için en önemli detay SEO’ya dost URL yapıları oluşturmaktır. URL yapısı işaretlerden ve sayılardan oluşmaktadır. URL oluştururken anahtar kelimenizi URL içinde geçirmeye dikkat edin. Odaklandığınız kelime grubu ve anlamlı kelimeler URL’ nizde SEO için çok önemlidir.

 • Wordpress SEO eklentisi seçerken seçici davranma
İyi bir...

Wordpress Seo Ayarları- Etiket ve Kategori Farkı

 • 31
 • 0
Wordpress Seo Ayarları- Etiket ve Kategori Farkı

Wordpress kullanıcılarının en çok tartışma yaşadıkları konulardan biri de etiket ve kategori arasında ne gibi bir farkın olduğudur. Seo konusunda hangisi daha kazançlıdır. Ancak şu bilinmelidir ki etiket ve kategorinin tek amacı web sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için içeriklerinizi sıralamaktır.

Etiket ve Kategori Arasında ki Fark

Kategoriler, web sitenize eklemiş olduğunuz içeriklerinizin geniş şekilde gruplandırılmış ve aradığınız konunun kolay bulunmasına yardımcı olan bir etkendir. Web siteniz veya bloğunuzun ne hakkında olduğunu belirleme konusunda sizlere çok yardımcı olacaktır. Sitenizi ziyaret edecek kişilere doğru içeriği bulmaları konusunda önderlik etmektedirler.

Etiketler ise yazmış olduğunuz yazıların özel ayrıntılarını tamamlamaktadır. Etiketleri web sitenize ait index anahtar kelimeler olarak baz alabilirsiniz. Kategoriler içerisinde aramış olduğunuz konuya dair belirleyicilik sağlayan...

Wordpress Cpu Sorunu

 • 30
 • 0
Wordpress Cpu Sorunu

Hemen hemen her Wordpress kullanıcısı Cpu sorunu ile karşı karşıya gelmiştir. Wordpress tabanı kullanan kullanıcıların siteleri yavaşlama, kasma, takılma gibi sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Fakat Wordpress tabanında bunların yanı sıra dile gelen ilk sorun Cpu sorunu olmaktadır. CPU, kullanıcının sunucuya verdiği komutları gerekli kısımlara iletmekle görevli bir bölümdür. Yani emir komuta çarkının dönmesinde yardımcı olur. Cpu zorlandığında ise karşınıza bir sorun olarak çıkar. İlk sıralarda her şey normal olarak ilerler ve farkına varamazsınız. Fakat hitlerinizin artış göstermeye başladıkça web siteniz yavaşlamaya başlar. Bunun yanı sıra host şirketinizden tarafınıza CPU limitinizi aştığınıza dair mailler gelir. Bu süreçten sonra CPU’ nun düşmesi için Wordpress hız optimizasyonu, VPS veya VDS yollarından çözüm arayışına gireceksiniz.

Cpu Sorununun Çözümü

Özellikle yüksek...

Wordpress CloudFlare Kurulumu

 • 29
 • 0
Wordpress CloudFlare Kurulumu

CloudFlare, genelinde web tabanlı güvenlik duvarı olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra dağıtım özelliği sunan Proxy sunucusu ve içerik dağıtım ağı görevleri vardır. Sunucunuz ile site ziyaretçileriniz arasında Proxy olarak gezerek sitenizi optimize eder ve sitenizi DDoS adı verilen dış saldırılardan korur. Ücretli ve ücretsiz plan sunmaktadırlar. Ücretsiz planlar bloglar ve küçük web sitelerine uygunluk sağlamaktadır. Aynı zamanda web sitenizin trafiğine ve yapısına göre de farklı plan alternatifleri sunmaktadırlar. Dünya üzerinde yer alan web sitelerinin çoğu CloudFlare uygulamasını tercih etmektedir. CloudFlare servisi, yıllar boyunca edinmiş olduğu tecrübeler ile kısa sürede kendisini büyütmüş ve geliştirmiştir.

CloudFlare Kurulumu


Kopya içerik girişi, DDoS saldırıları, spam yorumları, SQL injection tehlikeleri gibi güvenlik problemlerinin önüne...

Wordpress CDN Kullanımı

 • 31
 • 0
Wordpress CDN Kullanımı

CDN ( Content Delivery Network ), yani içerik dağıtım ağı anlamına gelmektedir. Web siteleri ve diğer web sitesi ile alakalı içeriğin teslim edilmesinden sorumludur. CDN büyük web sitelerin ayakta kalabilmesi ve hızı için çok önemlidir. CDN, web sitenizde yer alan dosyaları birçok noktada bulunan serverlara dağıtarak sitenizi ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin en yakın server noktasından hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar. Bu sayede tüm web sitesi ziyaretçilerinize eşit uzaklıkta olmanızı sağlamaktadır.

Wordpress CDN kullanımı sayesinde web sitenizin hızı inanılmayacak derece de artık gösterir. Sitenizin hızının artış göstermesine paralel olarak Google ve Alexa sıralamalarında üst sıralara çıkarsınız.


CDN Kullanmanın Avantajları

İçerik Dağıtım Ağı kullanmanın web sitenize sağlayacağı bazı avantajları bulunmaktadır. Bunları genel olarak sıralamak gerekirse:

 • ...

Wordpress Admin Paneli Giriş Logosunu Değiştirme

 • 30
 • 0
Wordpress Admin Paneli Giriş Logosunu Değiştirme

Wordpress admin panelinin giriş logosunun tasarımını değiştirmek için kullanıcılara sunulmuş 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Kodlama ile,
 • Wp Login Logo Eklentisi ile,
 • Uber Logo Eklentisi ile,
 • Add Logo to Admin Panel Eklentisi ile
Yukarıda yer alan eklentilerden birini kullanarak admin paneli giriş logosunun tasarımını değiştirme işlemi oldukça basittir. Sırasıyla bunları inceleyip kısa bilgiler edinelim.

Kodlama Kullanarak Giriş Logosunu Değiştirme

Wordpress giriş logosunu değiştirebilmek için ilk önce funcitons.php dosyasına size verilecek kodu eklemeniz gerekmektedir. Bunun için spesifik eklentisinden yararlanabilirsiniz. Sonrasında logo değişimi için kod içerisinde yer alan URL adresini logonuzun URL adresi ile değiştirmeniz gereklidir. Logonuzun genişlik, yükseklik ayarlarını kod...

Ücretli Wordpress Temaları

 • 24
 • 0
Ücretli Wordpress Temaları

Google vb. arama motorlarında ilk sıralarda yer almak isteyen kullanıcılar, tema seçimi yaparken oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Google için temanın hızlı olması, istediği şekilde kodlanmış olması hem Google’ dan tam puan almanıza hem de aramalarda üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır. İşe 1-0 önde başlamak istiyorsanız hem hızlı hem de Seo uyumlu temalar için derin bir araştırma yaparak seçiminizi o yönde yapmanız gerekmektedir. Seo uyumlu ücretli wordpress teması arayışında olan kullanıcılar denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmış temalara göz atıp web siteleri için en uygun tema içeriğini seçebilirler.

 • Best
Genellikle teknoloji teması olarak kullanılan ve SEO uyumlu olan Best teması, wordpress alt yapısı için oldukça uygundur. En iyi özelliklerinden birisi hızlı sayfa yükleme süresinin olmasıdır. Temanın içeriğinde ki...

Seo Uyumlu Wordpress Temaları

 • 33
 • 0
Seo Uyumlu Wordpress Temaları

Site hızı ve Seo uyumu Wordpress siteleri için önemli kriterlerden birkaçıdır. Seo, bir web site içeriği için önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak yapılan tema seçimleri de seo uyumlu olursa web sitenin ziyaretçi akımı olumlu yönde değişimler gösterebilir. Seo uyumlu, hızlı ve iyi olarak gruplandırılmış, kullanıcılar tarafından test edilip onaylanmış wordpress temaları mevcuttur. Bunlar 4 gruba ayrılmaktadır. Sosyal medya temaları, blog temaları, haber temaları ve video temaları olarak gruplandırılmıştır.

Interactıve

Özellikle haber, teknoloji ve çok sayıda ziyaretçinin ilgileneceği konulara yönelik hazırlanacak platformlar için kullanılabilir. Hızlı ve seo uyumlu wordpress teması arayanlar Interactıve teması tercih edebilirler. İçeriklerinizin çokluğu veya kalitesi web siteniz hızlı olmadığı taktirde hiçbir işe yaramaz. Bundan dolayı ilk önce hızlı ve seo uyumlu tema seçmekle işe başlayın. Interactıve temasının kendi içinde...

Seo Uyumlu Wordpress Temaları

 • 31
 • 0
Seo Uyumlu Wordpress Temaları

Site hızı ve Seo uyumu Wordpress siteleri için önemli kriterlerden birkaçıdır. Seo, bir web site içeriği için önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak yapılan tema seçimleri de seo uyumlu olursa web sitenin ziyaretçi akımı olumlu yönde değişimler gösterebilir. Seo uyumlu, hızlı ve iyi olarak gruplandırılmış, kullanıcılar tarafından test edilip onaylanmış wordpress temaları mevcuttur. Bunlar 4 gruba ayrılmaktadır. Sosyal medya temaları, blog temaları, haber temaları ve video temaları olarak gruplandırılmıştır.

Interactıve

Özellikle haber, teknoloji ve çok sayıda ziyaretçinin ilgileneceği konulara yönelik hazırlanacak platformlar için kullanılabilir. Hızlı ve seo uyumlu wordpress teması arayanlar Interactıve teması tercih edebilirler. İçeriklerinizin çokluğu veya kalitesi web siteniz hızlı olmadığı taktirde hiçbir işe yaramaz. Bundan dolayı ilk önce hızlı ve seo uyumlu tema seçmekle işe başlayın. Interactıve temasının kendi içinde...

En İyi Wordpress Hosting Firmaları

 • 31
 • 0
En İyi Wordpress Hosting Firmaları

Web sitenizin yeteri kadar başarılı olabilmesi için ilk süreçte yapacağınız hosting seçimi çok önemlidir. Dünya üzerinde seçim yapabileceğiniz ve kendini kanıtlamış birçok host firması mevcuttur. Fakat wordpress host firması konusunda bu sayı yetersiz gelmektedir. Web sitenizin alt yapısında wordpress kullanmayı kararlaştırdıysanız hosting seçimi yaparken mutlaka bu alanda kendini kanıtlamış bir firma ile çalışma yapın.

Bir web sitesi açmaya karar verdiniz ve hosting alma aşamasındasınız. Bu sırada ilk önce hedef kitlenizin Türkiye mi yoksa Dünya mı olacağını belirleyin. Eğer hedef kitlenizin Türkiye ile sınırlı kalmasını istiyorsanız serverleri Türkiye’ de olan bir host firması ile anlaşma yapın. Hedef kitlenizi Dünya’ ya taşımak istiyorsanız yurtdışı lokasyonuna sahip hosting firması ile anlaşmanız gerekmekte...

Adsense Uyumlu Wordpress Temaları Nelerdir?

 • 31
 • 0
Adsense Uyumlu Wordpress Temaları Nelerdir?

Google Adsense, site sahipleri ve masterler için para kazanma noktasında çok güvenilir ve kazandıran bir platformdur. Hem Adsense’ den fazla kazanç elde etmek isteyen hem de Adsense uyumlu wordpress teması arayanlar bu yazımızdan yararlanabilirler. Biliyorsunuz ki Adsense’ de tıklanma oranı ve gösterim ne kadar çok olursa kazancınız o kadar yüksek olur. Bunun içinde reklamı doğru yere yerleştirmek gereklidir. Bu konuda da biraz kodlama bilgisine sahip olmak gereklidir. Fakat kodlama bilgisi yetersiz olan kişiler Adsense uyumlu wordpress temalarını kullanarak bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Wordpress Adsense Temaları

Genel olarak Adsense’ ye uyum gösteren wordpress temaları şunlardır.

 • Adsense: En iyi wordpress Adsense teması arasında yer alan Adsense teması hem hızlı hem de seo açısından uyum...